Chystáš se přes SRBSKO AUTEM? Tak ČTI velmi pozorně!

První den jsme jeli přes noc a zapíchli to v sobotu o půl pátý ráno na benzínce na dálnici v Srbsku cca 100 km za Bělehradem, poblíž města Velika Plana. V deset chceme jet dál a ejhle, auto sice točí, ale nestartuje. V podstatě ve vteřině u mě byl týpek a lámanou angličtinou říká něco ve stylu: „Hele kámo, vidím, že máš problém, já tady mám odtahovku a 20 km odtud servis, tam to dáme do kupy.“ Nějak podvědomě tušíš boudu, moc se ti do toho nechce a tak to prvně zkoušíš sám. Za automechanika se rozhodně nepovažuju, ale troufám si říct, že autům aspoň trochu rozumím. Všiml jsem si drobný kaluže pod naftovým filtrem. Při své dobrotivé povaze si říkám: „Aha, asi se nějak rozbil filtr a neteče tam nafta“. Zkouším vyhledat pomoc v okolí benzínky, byla tam jakási budka připomínající servis (inu Balkán), chlápek odtud se na to jde podívat, to už se bavíme česko-srbsky a říká: „Da, filter filter“. Když zjistím, že na benzínce nic nevykoumu, tak ač velmi nerad, svoluji k odtažení do servisu, říkám si: „No nic, vymění filtr a pojede se dál“.

A teď už to šlo hopem, vrhli se na to tři chlapíci a než se naděješ, tak i přes mé protesty během chvillky rozebrali půlku motoru. No a že mám špatný vstřikovací čerpadlo (což je shodou okolností jedna z nejdražších součástek, co v tom autě je), a že ten filtr vybouchl tím, jak se rozbilo to čerpadlo. A že to teda dokážou nějak spravit, ale bude to stát 750 euro za díly + 200 práce. Tak máš dvě možnosti - buď řekneš, že teda jo, nebo jim tam to auto necháš. Ještě volám v zoufalosti svýmu mechanikovi, a s Juli hledáme na netu ceny těchto dílů, a vypadá to, že cena je reálná. Nezbyde ti teda nic jinýho, než souhlasit. Borec odveze čerpadlo kamsi pryč, řeknou ti, že to bude trvat dvě hodiny. Ty se jdeš teda aspoň projít a koupit si rohlík, páč máš nervy v kýblu. Za hoďku ti dojde esemeska: „For 1 hor kar its evrithing fiks“, ty mezitím vybereš z bankomatu rozpočet na celou dovolenou, předáš ho borcům, ještě jim tam rezignovaně necháš tři vzorky českýho piva a slavnostně odjíždíš. Pro zajímavost, tohle celý trvalo pouze 4 a půl hodiny.

No ale pořád ti to hlodá, žejo. Prostě cejtíš, že náš úplně namydlili, ale uklidňuješ se tím, že když máš 20 let starý auto (ač jsou tyhle káry vyhlášený držáci a Mandarína ještě nikdy nezradila), tak se přece mohla porouchat. Za tři dny potkáš Čechy, kteří cestujou stejným autem do Mongolska a byli kapku líp připravení. A že prej se tohle v Srbsku děje jak na běžícím pásu, ať si přečtem internetový fóra. No nic, už jseš si celkem jistej, že tě podfoukli, ale ještě tomu dáváš a nechceš si tím kazit vejlet. Po přijezdu se podíváš na internet, a ejhle, máme tu desítky až stovky případů se scénářem jak přes kopírák, dokonce ti naši kluci jsou tam taky přímo vyfocení. Fígle používaj různý – přestřihlá hadička, vytaženej konektor, postříkaný brzdy olejem atd., ale způsob, jak z tebe dostat prachy, je vždycky stejnej. Protože jakmile ti to auto rozeberou, tak v tom lítáš úplně strašně. Ve finále jsme dopadli dobře, protože ostatní v tom byli i za částky přes 2000 euro. Po bitvě jseš samozřejmě generál, ta absurdita tě úplně fackuje, máš asi taky dvacet věcí, který bys udělal jinak, ale prostě jsi jim jako blbá ovce nalítnul na lacinej špek. A jak jsme se nyní přesvědčili, tak v takovýhle chvíli člověk není schopnej úplně racionálně uvažovat.

Takže rychlý RESUMÉ - v nepozorované chvíli ti někdo poškodí auto takovým způsobem, aby nenastartovalo, odtáhnou ho do jejich servisu, vymyslí fiktivní závadu drahého dílu s tím, že ho vymění za nový. Potom to auto smontujou zase dohromady, žádnej novej díl tam samozřejmě není a opraví jimi vyrobenou závadu, aby auto jelo. Takže za to, že auto rozeberou a následně zase složí dohromady inkasují moc pěkný peníze.

Takže POZOR NA TO!!! Obecné doporučení zní – na dálnici mezi Bělehradem a Nišem pokud možno vůbec nezastavovat. Děje se to i ve dne, když si jdeš třeba jenom odskočit. Je mi to velmi líto, strašně nerad šířím špatný zprávy a rozhodně nechci házet všechny Srby do jednoho pytle, ale s tímto je tam prostě třeba počítat. A když už by se něco takový stalo, tak se rozhodně nenechat odtáhnout tím, kdo ti to první nabízí, ale vyřešit to na vlastní pěst, nejlépe s nějakým autorizovaným servisem.

Pro více info o této problematice je možné navštívít weby https://all4camper.com nebo https://caravan24.cz. Naši účastníci jednali pod hlavičkou Autoservis RAKETA, Velika Plana, benzínka to byla Niš Petrol, 278 km, směr Nič. Fotky přiloženy pod článkem. Další pravidelný návštěvník je autoservis FICA. Kdybyste jel někdo kolem a chtěl těm zmrdům rozkopat xichty, tak s tím vůbec nemám problém. Jeden z nich měl na hlavě fešnou 10 cm jizvu, tak doufám, že už to předtím někdo zkoušel.

Takže hodně štěstí a bezpečné cesty všem!

Vojtěch Bořil